PRE NÁŠ DOM
Vplyv elektromagnetického vlnenia na ľudský organizmus
Elektromagnetické spektrum
Gama a röntgenové žiarenie patria do oblasti ionizovaného žiarenia, ktoré sa dramaticky odlišuje od rádiovej oblasti, ktoré je charakteristické pre neionizujúce žiarenie (včítane oblasti mikrovlnnej, infračervenej, viditeľnej a ultrafialovej).
|
Interakcia elektromagnetického poľa s človekom sa začala skúmať po druhej svetovej vojne, kedy nastúpila televízna, rozhlasová a radarová technika. Jedným z majoritných efektov elektromagnetického poľa na hmotu je jej ohrev a preto je dôležité tento tepelný efekt sledovať.
Ochrana zdravia pred neionizujúcim žiarením bola zosumarizovaná v 90-tých rokoch 20. storočia, kedy bolo vytvorené medzinárodné odporučenie na ochranu zdravia pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP, IEEE, ACGIH). V roku 1999 svetová zdravotnícka organizácia WHO odporučila dodržiavanie prípustných expozičných hodnôt, ktoré boli stanovené komisiou ICNIRP a sú dostatočné pre ochranu zdravia.
V roku 1999 odporučila rada Európy expozičné limity podľa ICNIRP všetkým európskym štátom.
Podľa špecifickej miery absorpcie (SAR) a lokálnej expozície tela sú predpísané minimálne medzné štatistické hodnoty SAR: nad 6 minút vo výške 2 W/kg pre hlavu a trup a 4 W/kg pre končatiny.
Na Slovensku je v platnosti Vyhláška 534/2007 Z.z., ktorá nadobudlaúčinnosť od 1.12.2007: Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o požiadavkách na zdroje elektromagnetického žiarenia a na limity expozície obyvateľov elektromagnetickému žiareniu v životnom prostredí.
Elektromagnetická nezávadnosť rádiového systému 868 (data III) spoločnosťou Techem
(Výskumné stredisko elektromagnetických vplyvov (femu), Aachen, Nemecko)
Rádiový systém 868 spoločnosťou Techem slúži na bezdrôtovú registráciu spotreby energie a vody. Jednotlivé moduly vysielajú v pravidelných intervaloch maximálne 8,4 ms dlhé frekvenčne modulované mikrovlnné telegramy s prenosovou frekvenciou od 868 MHz. Aj napriek tomu, že vysielací výkon jednotlivých modulov je len 10 mW, môžu byť jednotlivé moduly prevádzkované v blízkosti ľudského tela, a tým vystaví ľudské telo maximálnej hodnote špecifického absorpčného prenosového výkonu (SAR) v maximálnej výške 0,1 W/kg. Ide o časovo štatistickú hodnotu SAR, ktorá má však z dôvodu nízkych intervalov vysielania telegramov 3570-krát slabší účinok ako maximálna hodnota.
V prípade tejto modulácie ide o druh nízkofrekvenčných pulzne modulovaných mikrovĺn, ktoré sa tiež používajú pri mobilných telefónoch a virtuálnych súkromných sieťach WLAN. Verejnosťou sú takéto modulované mikrovlny z dôvodov údajných závažných zdravotných účinkov búrlivo diskutované a spochybňované.
Publikované prieskumy neuvádzajú vo výsledkoch žiadne iniciované účinky mikrovĺn mobilného telefónu, ktoré sú minimálne tisíckrát silnejšie než mikrovlny rádiového systému 868 (Techem). Vznik subjektívnych ťažkostí, ako napr. bolesti hlavy, migrény, nespavosť alebo únava je často založená na existencii mobilných rádiových polí. V niekoľkých epidemiologických prieskumoch a probačných štúdiách bola sledovaná otázka, či je možné túto súvislosť potvrdiť. Práca s kontrolovanou expozíciou túto skutočnosť potvrdiť nemohla, prieskum obyvateľstva na základnom stanovišti v blízkosti vysielača poskytoval pre možný vznik ujmy úplne slabé tendencie.
Narušenie kvality spánku mobilným rádiovým poľom bolo preverované v rade laboratórnych vyšetrení s respondentmi, pričom ako zdroj mikrovĺn boli použité všetky polia mobilných telefónov. Jedna zo skorších štúdií mala dokázať skrátenie fázy spánku (REM) pôsobením týchto mikrovĺn; opakovanie tejto štúdie s rovnakou skupinou však tento záver nepotvrdilo. Taktiež mladšie štúdie nemôžu jednoznačne dokázať ovplyvňovanie kvality spánku pôsobením rádiových polí. Tým skôr sú takéto účinky nemysliteľné pri mnohonásobne slabších mikrovlnách rádiového systému 868 (Techem).
K narušeniu zmyslových orgánov, najmä zraku, môže dôjsť len pôsobením veľmi silných mikrovĺn, ktoré sa však bežne nevyskytujú.
V prípade slabých mikrovĺn rádiového systému 868 (Techem) je táto otázka úplne bezvýznamná. Prieskumy, týkajúce sa poškodenia elektronických implantátov potvrdili, že mikrovlny mobilných telefónov v D-sieti môžu spôsobiť poškodenie, pokiaľ sú tieto prístroje užívané v bezprostrednej blízkosti (<10 cm) od implantátov. Podstatne nižšia intenzita poľa a periodicita vysielaných telegramov rádiového systému 868 (Techem) teda úplne vylučujú, že by ich užívaním mohlo dochádzať k poškodeniu elektronických implantátov.
Prieskum biologicko – elektromagnetického ovplyvňovania rádiového systému Techem.
Záver
Na základe súčasných poznatkov sú zdravotné riziká veľmi nepravdepodobné. Z hľadiska elektromagnetickej nezávadnosti a taktiež s prihliadnutím na najnovšie poznatky neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že rádiový systém 868 spoločnosti Techem môže byť využívaný v obytných miestnostiach ako aj vo verejných priestoroch a v oblastiach výkonu pracovných činností.